sobota, 9 maja 2015

Kiedy ktoś wymaga więcej... - "Muzeum psów" Jonathan Caroll

źródło: esensja.stopklatka.pl
Za każdym razem, kiedy czytam Jonathana Carolla, mam wrażenie, że autor chciał mi przekazać więcej, niż udało mi się odczytać. Jego książki to labirynty intertekstualnych zagadek, do których kluczem jest szerokorozumiana znajomość zagadnień filozoficznych, literackich, a czasem i religijnych. Świat, który zwykle otacza bohaterów, składa się po części z tego, co sami widzimy na co dzień – realności w czystej postaci, a po części z metafizyki na tyle oryginalnej, że granica między światami jest zamazana i trudno określić, które elementy otoczenia składają się na daną rzeczywistość. Caroll w swoich książkach odkrywa przed nami abstrakcyjny świat artystów, których umysły są w stanie postrzegać więcej…  – zawsze utalentowanych i w jakimś sensie wyjątkowych. Nie inaczej jest w „Muzeum psów”.


Tym razem poznajemy wybitnie uzdolnionego architekta, który dopiero co odzyskał równowagę psychiczną po chwilowym załamaniu... Nie jest to jednak architekt kontrowersyjny, mimo że jego projekty są oryginalne. To nie ktoś pokroju Howarda Roarka, którego każdy projekt jest idealną odpowiedzią na potrzeby klienta – jednak na tyle niezrozumiałą i wyprzedzającą swoje czasy, że właściwie w większości przypadków z pogardą odrzucaną. Harry Radcliffe to laureat prestiżowej nagrody branżowej, właściciel świetnie prosperującego biura projektowego, osoba oddana pracy – jednak jak się okazuje… nie w pełni. Mimo że jego projekty uznawane są za wyjątkowe, to jednak nie stanowią pełni drzemiących w nim możliwości. I tu właśnie dochodzimy do sedna „Muzeum psów”. Sam Harry nie rozumie, że może dać z siebie więcej, jednak ukryte w nim pokłady możliwości dostrzegają inni. Przede wszystkim Venasque – współczesny szaman i duchowy przewodnik bohatera oraz sułtan Saru, który zleca architektowi wybudowanie tytułowego muzeum. Praca nad Muzeum Psów okazuje się prawdziwym wyzwaniem, któremu towarzyszą magiczne moce oraz niesamowite odkrycia… Nie może też zabraknąć wątku romansowego. Bohater jest zakochany w dwóch kobietach – eterycznej Claire i bezkompromisowej Fanny. Jak potoczy się ich historia? Czy Harry’emu uda się wybudować niezwykłe muzeum mimo licznych przeciwności, a w tym szalejącej w Saru wojny? Czy pomoże mu w tym magia? Żeby się tego dowiedzieć, musisz sięgnąć do książki ;)


Powieści Carolla można albo pokochać, albo znienawidzić. To jeden z tych autorów, wobec których nie można pozostać obojętnym. Dla jednych jest niezrozumiały bądź banalny, dla innych niesamowity i oryginalny. A jaki jest dla Ciebie?

[Kobzik]
__
"Muzeum psów", Jonathan Caroll, Poznań 1994,1997,2003.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Polecam, bo warto. Caroll tworzy tu niezwykły świat - zresztą jak w wielu swoich książkach :)

      Usuń