niedziela, 19 lipca 2015

Psychoanaliza w wykonaniu doktora Youngera - "Sekret Freuda" Jed Rubenfeld

źródło: www.webook.pl
Jest początek XX wieku. Zygmunt Freud odkrywa przed światem tajniki psychoanalizy, która według niego ma zbawienne skutki w związku z leczeniem kobiecej histerii. Podstawową metodą działania jest rozmowa z pacjentem i sztuka trafnie zadawanych pytań. To przełomowa teoria, wobec której wiele osób ma obiekcje i traktuje ją jak herezję. Nie należy do nich jednak doktor Stratham Younger, który zafascynowany freudowską interpretacją „Hamleta”, postanawia zgłębić pisma austriackiego psychiatry, a z biegiem czasu staje się jednym z jego zagorzałych „wyznawców”...

Kiedy w roku 1909 Freud wraz ze „swoją świtą” przybywa do Stanów Zjednoczonych, by wygłosić wykłady, Younger odbiera go z przystani i otacza opieką niezwykłych gości (Freudowi towarzyszy m.in. Carl Jung).

W tym samym czasie w Nowym Jorku dochodzi do strasznej zbrodni. W jednym z hotelowych pokojów ginie kobieta. Jej śmierć poprzedzają okrutne tortury, a jednym z dowodów  mogących wskazać sprawcę jest ślad po białym, jedwabnym krawacie na jej szyi… Sprawa nie jest wcale tak oczywista. Zaatakowana zostaje kolejna kobieta. Udaje jej się jednak ujść z życiem. Niestety traci pamięć. Czy policji i władzom miasta uda się znaleźć mordercę? Jakie znaczenie dla sprawy będzie miała obecność Zygmunta Freuda? I jakie mroczne sekrety ujawni ta sprawa?

„Sekret Freuda” Jeda Rubenfelda to powieść, która łączy w sobie elementy dobrego kryminału z faktami historycznymi. Tu na jaw wychodzą mroczne tajemnice, jakie skrywać może ludzki umysł. Rozwiązywane są zagadki, których nie powstydziłby się sam Szekspir. Do fikcyjnej historii sprawnie wprowadzane są elementy dokumentalne, podnoszące wartość merytoryczną książki. Nie zabrakło też wątków romansowych, jednak jak na thriller psychologiczny przystało, z niemałą dozą komplikacji.

Jeśli więc chcesz przenieść się do Nowego Jorku początków XX wieku. Zobaczyć miasto takim, jakim widzieli je dawni mieszkańcy. Przez chwilę potowarzyszyć Freudowi w jego jedynej podróży do Stanów Zjednoczonych. A przy tym wcielić się w rolę detektywa i wraz z głównym bohaterem – doktorem Youngerem – odkrywać mroczne sekrety arystokratycznego świata i tajemnicę popełnionej właśnie zbrodni. „Sekret Freuda” to książka, wobec której nie możesz pozostać obojętnym. Zdecydowanie polecam ;) 

[Kobzik]

__
"Sekret Freuda", Jed Rubenfeld, tłum. Paweł Cichawa, Wyd, Sonia Draga, Katowice 2006.

2 komentarze: