sobota, 17 października 2015

Jak zginął profesor Robert Grove? - "Którędy droga?" Pears Iain

źródło: merlin.pl
„Anglia po latach burzliwej cromwellowskiej republiki powoli powraca do stanu sprzed rewolucji. Na tron angielski wstępuje Karol II Stuart. Jednakże Oksford, miasto w samym centrum Wielkiej Brytanii, wciąż stanowi intelektualną enklawę, miejsce ogromnych zawirowań naukowych, religijnych i politycznych. To właśnie tam, pośród murów obrośniętych bluszczem, ginie Robert Grove, profesor Nowego Kolegium”.
Kiedy przeczytałam ten fragment znajdujący się na okładce książki „Którędy droga?” Pearsa Iaina, od razu wiedziałam, że nie mogę wyjść z księgarni bez tego egzemplarza…

„Którędy droga?” to klimatyczny kryminał, w którym poznajemy kolejne elementy zagadki, czytając relacje 4 świadków zaplątanych w historię śmierci profesora Grove’a. W powieści nie ma wszechwiedzącego autora, który pozwoliłby w jakimś stopniu zdystansować się od sprawy. Każda z relacji jest nad wyraz osobista, a jej autor ma na celu przekonanie odbiorcy o prawdziwości swoich słów.

To jednak nie wszystko, bowiem tak jak ma to miejsce w prawdziwym życiu, tak i tu każdy z bohaterów ma inny punkt widzenia i zwraca uwagę na inne detale. Tym samym każda historia otwiera różne wątki, przy czym niektóre z nich mogą się przenikać, jednocześnie wzajemnie się potwierdzając lub wykluczając. Chciałabym przy tym podkreślić, że niektóre postacie grają z czytelnikiem, starając się nieco „nagiąć fakty”, aby pokazać się w lepszym świetle. To do czytelnika należy decyzja, komu uwierzy, a czyją relację potraktuje z rezerwą.

Kluczową postacią jest tu oskarżona o morderstwo Sarah Blundy, którą poznasz tylko z relacji świadków, znających ją osobiście. Cechą wspólną jest opinia, że była to niezwykle silna kobieta, której poglądy i działania były na tyle „niewygodne”, że zagrażały interesom wielu wpływowych osób, dlatego też tak kuszące było jej  wyeliminowanie…

Powieść „Którędy droga?” jest napisana językiem nawiązującym do epoki, w której toczy się akcja, a dodatkowo każda z postaci wypowiada się w innym sposób, charakterystyczny dla jej klasy społecznej, pochodzenia, wykształcenia oraz wykonywanego zawodu. Bardzo rzetelnie oddane zostało w książce tło historyczne – XVII-wieczna Anglia i trawiące ją rozterki społeczno-obyczajowe, eksperymentalne odkrycia medyczne, rozmyślania nad filozofią czy religią, a także polityczne afery i spiski. Co więcej, w akcję epizodycznie wplątywane są autentyczne osoby, takie jak chociażby Richard Lower – XVII-wieczny lekarz (jeden z najlepszych oksfordzkich lekarzy w dziejach), twórca wielu przełomowych koncepcji w dziedzinie nauk medycznych, który m.in. jako pierwszy przeprowadził transfuzję krwi (w książce ma miejsce ciekawe nawiązanie do tego właśnie „odkrycia”).

„Którędy droga?” to jak widzisz nie tylko kryminał, ale również powieść historyczna, której jednak nie czyta się ani szybko, ani lekko. Mimo to warto po nią sięgnąć, ponieważ sprawia dużą przyjemność wymagającemu czytelnikowi, który podczas lektury nie tylko chce zapomnieć o otaczającym go świecie, ale także chce się poszerzać swoje horyzonty.

[Kobzik]

__
"Którędy droga?", Pears Iain, tłum. Katarzyna Petecka-Jurek, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz