wtorek, 2 lutego 2016

"Zagubieni książęta" - Garth Nix

źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl
Nazwisko Gartha Nixa do tej pory kojarzyło mi się jedynie z bestsellerową serią fantasy „Klucze do Królestwa”. Nix jest uznanym na świecie australijskim pisarzem, który słynie jako twórca literatury młodzieżowej. „Zagubieni książęta” to inteligentna, momentami trudna, ale wciągająca książka z gatunku space opera, która pod płaszczem pozycji rozrywkowej niesie ze sobą także pewne przesłanie.

Głównym bohaterem jest Kemri, którego poznajemy w dniu, kiedy oficjalnie zostaje Księciem w Galaktycznym Imperium. Okazuje się jednak, że bycie Księciem wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Kemri najpierw zostaje wcielony do Marynarki Wojennej, a potem – jako jeden z najzdolniejszych uczniów – otrzymuje niecodzienne zadanie do wykonania. Jako Książę dysponował tzw. techami, które dawały mu m.in. siłę, umiejętność porozumiewania się za pomocą myśli czy dostęp do Imperialnego Umysłu, który włada Galaktycznym Imperium.

Na czas misji wszystkie specjalne umiejętności zostają mu odebrane. Musi poradzić sobie jako zwykły człowiek -- bez dodatkowych zdolności, jako Kem, handlarz, zdobywa zaufanie mieszkańców Karalczy, ale w pewnym momencie staje przed najtrudniejszym zadaniem w swoim życiu…

„Zagubieni książęta” nie są lekturą prostą. Książka naszpikowana jest specyficznym i technicznym słownictwem, przez które trzeba się po prostu przedrzeć. Jak na tego typu pozycję świat jest zbyt skomplikowany – Nix mógł rozbudować fabułę i całe uniwersum. Gdy już zaczęło się rozumieć imperialne prawa – następowała zmiana otoczenia. Zdarzało się, że niektóre zasady w świecie Księcia Kemriego wydawały się niezrozumiałe, zwłaszcza na początku. Narracja pierwszoosobowa też nie pomagała. Krótko mówiąc: trzeba się w książkę wczytać i dać jej szansę.

Dzieło Gartha Nixa jest ciekawym połączeniem uboższej wersji „Diuny” i międzygalaktycznego Harry’ego Pottera. Kemri – jako Kem – staje przed trudnym zadaniem, poznaje nowe uczucia, które były mu wcześniej nieznane, musi wybierać między nieśmiertelnością, a miłością. „Zagubieni książęta” to wartościowa lektura, która – choć dzieje się w dalekiej przyszłości – prezentuje prawdy uniwersalne i ponadczasowe.

----

Autor: Garth Nix
Tytuł: Zagubieni książęta
Przekład: Natalia Wiśniewska
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, 2016
Liczba stron: 364


Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję portalowi Regał Nowości.
[Kostek]


2 komentarze:

  1. Chyba zbyt trudna lektura jak dla mnie ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie było trudno wgryźć się w specjalistyczne słownictwo, którymi operował Nix, dlatego uważam, że książka mogłaby być bardziej rozbudowana, wszystko jaśniej przedstawione. Wtedy ta książka wiele by zyskała :) Nie jest zła, ale jak na literaturę młodzieżową, to - moim zdaniem - nieco za ciężka.

      Usuń